Skip to main content
Til toppen

Sei og skrei med Yakitori-grillet brokkolini og fyldig smørsaus

Foto: Edward D. Karlsen - Isidor

Ingredienser

4 porsjoner

  • 400g sei
  • 400g skrei
  • 200g brokkolini
  • 200g gulrot
  • 1 blomkål
  • 2 ss solsikkeolje
  • 3 ts salt
  • 1 ss smør

Smørsaus

  • 5dl hvitvin
  • 250g meierismør
  • 1 ts salt
  • 100g avruga kaviar
  • 100g sikrogn
  • 1 potte gressløk

 

Fremgangsmåte

  • Kutt av bunnen og toppen på gulrøttene, rens blomkål og ha dette i en ildfast form med 1dl olje og 1 ts salt. Bakes i ovnen på 220 grader i ca 20 min. 
  • Yakitorigrillet brokkolini. Vend inn brokkolini i god olivenolje, dryss over litt salt og grill til du får skikkelig farge. Nyt smaken av Yakitori; sprøtt og klebrig på utsiden og en balansert smak av søtt-salt, røkt, lett karamellisert og full av umami
  • Varm stekepannen på medium høy varme og ha i 1 dl olje.
  • Legg fiskestykkene ned i panna med fettsiden ned og ha over 1 ts salt. Stek til det er gyllent og ha i 1 ss meierismør, øs over før du legger på tallerkenen 

Smørsaus

  • Kok hvitvin og reduser til halve mengden. Kutt smør i terninger og kjør dem inn i hvitvinen med stavmikser, smak til med salt. Vend inn kaviar, rogn og gressløk.

 

Oppskrift av kokk og regionleder i Domstein Sjømat Trondheim, Frederic Klev.

Lenker
Min side